Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zarabiać na szkołach niepublicznych

07 stycznia 1994 | Kraj | BP KK

Miesięczne wydatki budżetu państwa na Gdańskie Liceum Autonomiczne wynoszą 58 milionów złotych, natomiast jego dochody osiągnięte z tytułu płacenia przez szkołę podatków wynoszą około 75 milionów złotych.

Jak zarabiać na szkołach niepublicznych

Bożena Pawlak, Katarzyna Knoch-Tryba

Szkoła niepubliczna nie tylko jest podmiotem oczekującym dotacji z budżetu, ale również źródłem dochodów tego budżetu. Potrzeba brania tego pod uwagę przy rozważaniu koncepcji zmniejszania ulg i dotacji dla tego szkolnictwa powinna wydawać się oczywista. Może się bowiem okazać, że z przyczyn czysto ekonomicznych powinny zostać stworzone warunki sprzyjające rozwojowi szkół niepublicznych.

Niewielkie ulgi podatkowe dla rodziców są bowiem przede wszystkim czynnikiem psychologicznym, zachęcającym rodziców do inwestowania w wykształcenie własnych dzieci. Natomiast szkoła niepubliczna nie utrzymuje się wyłącznie z tych ulg, ale głównie z opłat rodziców. Posiadane środki finansowe oświata niepubliczna przeznacza na płace personelu, jak również na zakupy pomocy dydaktycznych, wyposażenie, remonty, budowę nowych obiektów szkolnych. Wszystko to obłożone jest odpowiednimi podatkami zasilającymi budżet państwa. Do tego dochodzi aspekt tworzenia nowych miejsc pracy i potrzeba uwzględnienia w kalkulacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 161

Spis treści
Zamów abonament