Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Znaczenie powiązań politycznych oraz wykorzystywanie bez osłonek partii politycznych w rozmaitych dziedzinach życia nie ogranicza się jednak tylko do ludzi, takich jak Fanfani czy Agnelli. Polityka włoska wywiera też wpływ na profesjonalistów na bardziej osobistym szczeblu. Jednym z pierwszych pytań zadawanych przez każdego Włocha, gdy rozpatruje się czyjąś kandydaturę na naczelne stanowisko, czy to w przemyśle, w bankowości, czy nawet w dziedzinie sztuk pięknych, jest: "Do jakiej partii należy? " We Włoszech używa się dwóch wyrazów, by określić powiązania polityczne. Gdy rozważa się kandydata do pracy, to się pyta o jego tessera, czyli legitymację partyjną. A jeśli dana osoba nie jest formalnie członkiem żadnej partii, to nadal klasyfikuje ją się jako przynależną do określonego politycznego area, co dosłownie oznacza obszar, ale przez co się rozumie sympatie polityczne lub związki pośrednie. Włochowi trudno przyjąć, że ktoś może robić karierę jedynie dzięki kwalifikacjom. Coś się musi kryć za sukcesem. Także i tu niepodzielnie panuje mentalność appartenenza (przynależności do grupy) .
Włoscy politycy zawsze dążyli do "uczestniczenia w zyskach" przy poważniejszych transakcjach gospodarczych. Chociaż Włochy są krajem europejskim, pod pewnymi względami są bliższe tradycjom lewantyńskim, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta