Warszawa po prezydencku
Ustrój stolicy
Warszawa po prezydencku
Warszawa staje się związkiem jedenastu gmin. W gminach rządzą burmistrzowie, a nad rozwojem całego miasta czuwa 28-osobowy senat. Miastem kieruje zarząd z dyrektorem na czele, prezydent Warszawy ogranicza się do wskazania dyrektora zarządu i reprezentowania miasta na zewnątrz. To wizja ustroju stolicy przedstawiona w projekcie zmian ustawy warszawskiej przygotowanym przez prezydenta Marcina Święcickiego.
Kilka dni temu prezydent przesłał projekt nowelizacji ustawy warszawskiej premierowi, marszałek Senatu Alicji Grześkowiak, marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu, niektórym posłom AWS, UW i SLD, szefowi Regionu Mazowsze "S" Maciejowi Janowskiemu. Pierwsi publikujemy jego szczegóły.
Jak było
Ustawa warszawska w obecnym kształcie okazała się konfliktogenna. Kłótnie poszczególnych podmiotów i ciał samorządowych o majątek, pieniądze i kompetencje paraliżują miasto, nie pozwalają dobrze nim zarządzać, prowadzą do marnowania pieniędzy. Trzy ipół roku po wyborach samorządowych ustawa nie została nawet do końca wdrożona. Nie powstały bowiem, i wiadomo już, że nie powstaną, związki komunalne. Związki miały być organizacjami, poprzez które gminy zapewniają swoim mieszkańcom takie usługi, jak przewozy komunikacją miejską, dostarczanie wody do domów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta