Ceny paliw
Ceny paliw
- Po podwyżce cen węgla
- Ropa coraz tańsza Po podwyżce cen węgla
Ciepłownie będą tracić pieniądze
Bardzo możliwe, że uwolnienie cen ciepła, które ma nastąpić w drugim kwartale 1998 r., spowoduje, że wiele przedsiębiorstw cieplnych znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej. Na kilka dni przed nowym rokiem spółki węglowe wypowiedziały im umowy. Zapowiedziały wysokie podwyżki cen i zaostrzenie zasad płatności.
Energetyka zawodowa (duże elektrownie) zawsze miała bardzo mocne argumenty w negocjacjach ze spółkami węglowymi. Każda z nich ma ogromne zapasy paliwa, które pozwalają im działać bez zakupów węgla nawet kilka miesięcy. Wiele kopalni nie może zaś sobie pozwolić na utratę dużego odbiorcy nawet na kilka tygodni. Takiego komfortu nie mają elektrownie opalane węglem brunatnym, który jest dostarczany na bieżąco, ale one są zazwyczaj powiązane z kopalniami. Dużych zapasów węgla nie mają też ciepłownie, szczególnie działające w małych miejscowościach. Brak silnych argumentów w dyskusjach z górnikami (np. dużych zapasów węgla) spowodował, że ciepłownie są bardziej wrażliwe na zakusy górnictwa, by podnieść ceny węgla kamiennego.
Groteskowo może zabrzmieć stwierdzenie, że uwolnienie cen ciepła nie tylko uderzy po kieszeni odbiorców ciepła, ale i same ciepłownie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta