Co zrobić z kurdyjskimi imigrantami
- Mobilizacja przeciwko imigrantom
- Analiza Mobilizacja przeciwko imigrantom
"Europa jest wyspą bogactwa otoczoną morzem nędzy i tak pozostanie w nadchodzących latach" - powiedział wczoraj przewodniczący Komisji Europejskiej Jacques Santer, nawiązując do nasilającej się emigracji Kurdów do państw UE. Jego zdaniem z tego powodu należy szybciej, niż przewidywano w Traktacie o Unii z Amsterdamu - a więc nie za 5 lat - wprowadzić wspólną politykę azylową, wizową i emigracyjną.
Komisja Europejska zaproponuje w najbliższym czasie krajom "15" przyjęcie wspólnej konwencji o ochronie granic zewnętrznych Unii, zwiększenie kompetencji Europolu (policji europejskiej) i przyznanie uchodźcom tymczasowej opieki. Według KE możliwe jest również odblokowanie dodatkowych funduszy dla regionów, z których wywodzi się największa liczba imigrantów. Dziś podczas specjalnego posiedzenia w Londynie Komisja przedstawi te propozycje Brytyjczykom, przewodzącym obecnie pracom Unii.
Tymczasem tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w środę, że "Ankara nie ma obowiązku ponownie przyjmować nielegalnych imigrantów, którzy w ostatnich dniach wyjechali z Turcji do Włoch, a którzy mogą nie otrzymać azylu w tym kraju". Według AFP oświadczenie to wskazuje na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta