Kino bez taśmy
Cyfrowa dystrybucja filmów dwukrotnie tańsza niż ich tradycyjnerozpowszechnianie
Kino bez taśmy
ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI
Po dwóch latach ciszy ponownie pojawiły się informacje o próbach, tym razem podobno już bardzo udanych, "kina przyszłości". Nie wyświetla ono filmów zarejestrowanych na taśmie. Obraz dociera do kina w postaci cyfrowej, światłowodami lub łączami satelitarnymi. Potencjalne korzyści takiej techniki dystrybucji filmów są tak znaczne (przewiduje się, że koszty rozpowszechniania byłyby niemal o połowę mniejsze) , zaś jakość obrazu i dźwięku tak doskonała, że prace nad cyfrowym kinem są mimo różnych problemów ustawicznie prowadzone. Obecnie twierdzi się, że ta technika jest już blisko rynku.
Niedawno w Rzymie odbył się pokaz cyfrowego kina zorganizowany na zakończenie testów satelitarnej transmisji filmów, które realizowane były przez konsorcjum firm francuskich i włoskich utworzone przed dwoma laty. Widzami byli profesjonaliści -- producenci filmowi, operatorzy, eksperci techniczni, krytycy sztuki, szefowie firm członkowskich konsorcjum.
400-miejscowe kino Savoy, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta