Prymat ustawy czy umowy międzynarodowej
Źródła prawa
Prymat ustawy czy umowy międzynarodowej
ANDRZEJ BAŁABAN
Jedną z podstawowych nowości konstytucji z 2 kwietnia 1997 r. jest wyodrębnienie w rozdziale III problematyki źródeł prawa. Przyjęto koncepcję oderwania źródeł prawa od stanowiących je organów, podziału aktów normatywnych na powszechnie i wewnętrznie obowiązujące, zamkniętego systemu źródeł prawa powszechnie obowiązującego. Do tego ostatniego wprowadzono - obok konstytucji, ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego - ratyfikowaną umowę międzynarodową.
Akty prawa wewnętrznego, których system nie został w pełni ujęty w konstytucji, obowiązują tylko jednostki organizacyjnie podległe organowi je wydającemu i nie mogą być podstawą decyzji dotyczących obywateli, co oznacza rewolucję w zasadach funkcjonowania administracji i sytuacji prawnej obywatela.
W morzu nowości i problemów, jakie pojawiają się w konstytucji, szczególnie złożone są zależności między ustawą a ratyfikowaną umową międzynarodową.
Dotychczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta