Wadliwie i bez wyobraźni
Ustawy o odpadach oraz ochronie środowiska
Wadliwie i bez wyobraźni
ALEKSANDER LIPIŃSKI
Od 1 stycznia 1998 r. obowiązuje ustawa z 27 czerwca 1997 r. o odpadach (Dz. U. nr 96, poz. 592) oraz przepisy znowelizowanej 29 sierpnia 1997 r. ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. nr 133, poz. 885). Niektóre rozwiązania dotyczące ich wejścia w życie, zwłaszcza o charakterze przejściowym, zredagowano całkowicie wadliwie i bez wyobraźni.
Istotną nowością ustawy o odpadach jest m.in. "zezwolenie na działalność, w wyniku której powstają odpady" (art. 8 i 10). Co prawda raz nazwano je "zezwoleniem", kiedy indziej zaś "uzgodnieniem", ale w istocie jego charakter w obu sytuacjach jest identyczny. Brak takiej decyzji wyklucza podjęcie działalności, natomiast cofnięcie czyni koniecznym jej wstrzymanie (art. 9 ust. 5). Wytwarzający odpady, którzy rozpoczęli działalność przed wejściem w życie ustawy, powinni przed upływem roku złożyć właściwemu organowi wniosek o uzyskanie zezwolenia (art. 59). Nie ma natomiast żadnej sankcji za uchybienie temu obowiązkowi. Niejasna jest też sytuacja podmiotu, który wprawdzie złożył taki wniosek, lecz został on załatwiony odmownie. Wypada przyjąć, że nie ma wówczas możliwości (wobec braku podstawy prawnej) do orzeczenia nakazu wstrzymania działalności.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta