Odstąpienie od umowy
Rękojmia i gwarancja
Odstąpienie od umowy
WŁODZIMIERZ KUBALA
Obowiązujące od 28 grudnia 1996 r., istotnie zmienione, przepisy o rękojmi i gwarancji ujawniają w postępowaniu przed sądami pierwszej instancji wątpliwości związane z praktyczną realizacją uprawnień przysługujących kupującemu. Przykładem może być sprawa rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy w wyroku z 12 lutego 1997 r. (II CKN 94/96).
We wspomnianym wyroku trzy kwestie natury prawnej wydają się najistotniejsze: charakter zobowiązań (uprawnień) z tytułu gwarancji; skuteczność prawna odstąpienia od umowy sprzedaży; wpływ odstąpienia od umowy sprzedaży na byt zobowiązań (uprawnień) z tytułu gwarancji.
Ustosunkowując się do tych kwestii, SN wyraził poglądy zasługujące na upowszechnienie nie tylko w ramach tzw. działań prokonsumenckich, ale także istotnych z punktu widzenia kształtowania prawidłowej praktyki (sądów i nie tylko). W tezie wyroku i szerzej w uzasadnieniu potwierdził SN stanowczo akcesoryjny - w stosunku do umowy sprzedaży - charakter zobowiązania wynikającego z gwarancji. Poza tym, co nie mniej istotne, rozważył i określił konsekwencje odstąpienia od umowy sprzedaży w zakresie korzystania z uprawnień przysługujących z gwarancji.
Przytoczmy treść tezy (OSNC z 1997 r., z. 6-7, poz. 85):
"To, że zobowiązanie z tytułu gwarancji ma charakter akcesoryjny w stosunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta