Każdy po swojemu
ZAGRANICA
Regulacje prawne dotyczące mediów
Każdy po swojemu
Za granicą jeszcze do niedawna regulacje prawne dotyczące mediów szły dwiema ścieżkami -- ograniczeń dla kapitału obcego i przeciwdziałania koncentracji mediów, czyli grupowania ich własności wrękach kilku wielkich koncernów. W ostatnim czasie ta pierwsza bariera -- zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej -- powoli odchodzi do lamusa, jedynymi ograniczeniami pozostają w ięc przepisy zapobiegające koncentracji.
W Polsce na razie jest odwrotnie -- owiele bardziej absorbuje nas kwestia zagranicznej własności pojedynczych mediów, niż monopolizowanie rynku przez ogromne koncerny, dysponujące potężnym kapitałem.
USA -- zakaz sprzed ćwierć wieku
W Stanach Zjednoczonych w roku 1975 został wprowadzony zakaz posiadania przez dzienniki stacji radiowych i telewizyjnych o zasięgu pokrywającym się z obszarem dystrybucji gazety. Kongres uczynił jednak wyjątek dla już istniejących spółek iwrezultacie w różnych miejscach USA istnieje ponad sto gazet posiadających lokalne stacje TV i radia.
Prawo amerykańskie przewiduje, że cudzoziemcy nie mogą mieć więcej niż 10 proc. udziałów w stacjach radiowych i telewizyjnych. Natomiast nie ogranicza ich w posiadaniu gazet i innych periodyków.
W USA można mieć nie więcej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta