Umowa o podziale kosztów
Międzynarodowy obrót gospodarczy
Umowa o podziale kosztów
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MARCIN MILCZAREK
Umowa o podziale kosztów zawierana jest między dwoma lub więcej stronami, a jej przedmiotem jest podział kosztów i ryzyko w prowadzeniu określonego typu prac.
Inną przyczyną (patrz wczorajsza "Rz") nikłego stosowania umów o podziale kosztów w Polsce może być nastawienie władz skarbowych, wynikające z nieznajomości tego typu umów i możliwości ich praktycznego zastosowania.
Umowa o podziale kosztów jest konstrukcją nieznaną w prawie polskim. Fakt ten zapewne w znacznym stopniu przyczynił się do generalnie negatywnego odbioru tej instytucji przez polskie władze skarbowe. Z jednej strony przyczyny tego zjawiska należy upatrywać w przyjęciu w praktyce bardzo wąskiej interpretacji pojęcia "koszty uzyskania przychodu" (bezpośrednie powiązanie wydatku z uzyskanym przychodem). Z drugiej strony odstąpienie od analizy ekonomicznej całości instytucji powodowało, że przedmiotem oceny były zazwyczaj jedynie koszty związane z przystąpieniem do umowy o podziale kosztów. W efekcie w razie przeprowadzenia kontroli skarbowej przeważnie kwestionowano zasadność zaliczenia wydatków związanych z omawianą umową do kosztów uzyskania przychodu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta