Dopuszczalność zapisu na sąd polubowny
ANALIZA
Wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Dopuszczalność zapisu na sąd polubowny
BEATA GESSEL
ROBERT N ICZYPORUK
Umowy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością często zawierają klauzule arbitrażowe mające zastosowanie w sporach z nich wynikających. W związku z tym powstał problem, czy dopuszczalny jest zapis na sąd polubowny w przedmiocie wyłączenia wspólnika spółki z o. o. , a więc wkonsekwencji, czy do właściwości sądownictwa polubownego (arbitrażowego) należąsprawy o wyłączenie wspólnika takiejspółki.
Stosownie do art. 697 § 1 kodeksu postępowania cywilnego strony w granicach zdolności do samodzielnego zobowiązywania się mogą poddać pod rozstrzygnięcie sądu polubownego spory o prawa majątkowe, z wyjątkiem alimentacyjnych oraz ze stosunku pracy.
Rozpatrując więc dopuszczalność zapisu na sąd polubowny w razie sporu o wyłączenie wspólnika, należy odpowiedzieć na pytanie, czy w związku ztreścią art. 697 k. p. c. jest to spór o prawa majątkowe. Kodeks ten ani w przepisach dotyczących sądu polubownego, ani w żadnych innych nie definiuje pojęcia " prawa majątkowe", którym posługuje się choćby dla określenia kognicji sądownictwa polubownego. Nie ma takiej definicji w kodeksie cywilnym, będącym podstawowym aktem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta