Zaproszenie do korupcji
Delegacje i upoważnienia dla władzy wykonawczej
Zaproszenie do korupcji
JAN STEFANOWICZ, JAN WINIECKI
Większość norm określających obowiązki obywateli (świadczeń pieniężnych, rzeczowych, lub osobistych) stanowi w części lub w całości właśnie przedmiot delegacji dla władzy wykonawczej. Co gorsze, udzielone uprawnienia nie są -- jak powinny być --sprecyzowane, lecz najczęściej przekazywane są w sposób ogólny, pozostawiający zakres tak regulacji, jak i obowiązków do swobodnego określenia przez władzę wykonawczą.
Nawet pobieżny przegląd naszej legislacji gospodarczej wskazuje, że delegowanie uprawnień do stanowienia prawa przez władzę wykonawczą, czy nie skrępowane zakresem i/ lub procedurą uprawnienia do wydawania aktów administracyjnych są w praktyce prawa gospodarczego zjawiskiem nagminnym. Skalę problemu potwierdzają okazyjne analizy dokonywane w tym zakresie.
I tak np. Kancelaria JURIS dokonała w 1995 r. , przy okazji oceny inicjatyw prawodawczych rządu, przeglądu 22 wybranych ustaw, dotyczących gospodarki. W tych ustawach aż 116 artykułów poświęconych jest udzielaniu władzy wykonawczej uprawnień do stanowienia prawa i upoważnień do aktów administracyjnych. W 116 artykułach, o których wyżej, pomieszczono ni mniej, ni więcej tylko 161 uprawnień, spośród których 118 w mniejszym lub większym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta