Informacje
Informacje
Świadomość swej tożsamości
Pamięć i tajemnica
"W dziejach ludzkości były wielkie narody mające wspaniałe kultury, ogromne potencjały gospodarcze i militarne: Asyryjczycy, Babilończycy, Filistyni, Medowie, Hunowie. .. Dziś wiemy o nich głównie z wykopalisk. Nie ma ich, roztopiły się w pomroce dziejów. Narody nie umierają -- ich śmiercią jest jednak utrata pamięci o swojej religii, kulturze, historii, zapomnienie języka iobyczajów. Niewielki naród żydowski wszystkie te ludy widział i wszystkie je przetrwał" -- pisze we wstępie do książki "Święta i obyczaje żydowskie" Ninel Kameraz-Kos.
Przetrwał, bo zachował świadomość swej tożsamości, swojej religii i tradycji, dodaje autorka, która swoją książkę o świętach, tradycjach, rytuałach, a także życiu codziennym Żydów adresuje do szerokiej publiczności.
-- Jest to praca znakomicie napisana, przystępna. Ninel Kameraz-Kos przedstawia czytelnikom nie tylko przewodnik po świętach i obyczajach żydowskich. Przez książkę przewija się kawał historii Żydów. Przecież każde święto związane jest z jakimś historycznym wydarzeniem -- recenzuje profesor Marian Fuks.
Klucz do Singera
"Dwa razy do roku, w Szawuot i potem, na Rosz ha-Szana, reb Mendel miał zwyczaj jeździć do rabbiego do Przysuchy. Choć nie był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta