Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W przyrodzie widoczna poprawa

23 lutego 1998 | Nauka i Technika | KF

ŚRODOWISKO

Huta cynku przeznaczyła 20 mln USD na inwestycje

W przyrodzie widoczna poprawa

K RYSTYNA FOROWICZ

Produkcja cynku i ołowiu nie musi zatruwać środowiska. W Miasteczku Śląskim to udowodniliśmy -- twierdzi Roman Utracki, obecny dyrektor huty cynku "Miasteczko Śląskie". Produkcja systematycznie rośnie, huta w zeszłym roku wyprodukowała 76 200 ton cynku, prawie tyle co w latach 80. -- wówczas produkowała blisko 80 tys. ton. Mimo zwiększonej produkcji emisja zanieczyszczeń spada; cynku ze 122 ton w 1989 r. do 6, 6 tony w zeszłym roku, ołowiu z ponad 62 ton do 5, 4 ton.

Zakład na inwestycje i modernizację przeznaczył 20 mln USD. W styczniu tego roku huta jako pierwszy polski producent cynku i ołowiu otrzymała certyfikat systemu jakości ISO-9002. Wcześniej, w październiku zeszłego roku, otrzymała Świadectwo Przedsiębiorstwa Czystszej Produkcji.

Faktem jest, że huta w ciągu minionych kilku lat poczyniła znaczny wysiłek, żeby zmienić swój wizerunek największego, nie tylko w najbliższej okolicy, truciciela. Na "Listę 80" trafiła w 1990 r. i to był chyba jeden znajistotniejszych bodźców dopingujących. Obecnie ma największe szanse na opuszczenie tego niechlubnego miejsca.

Śląska sałata nie szkodzi

Przed 1990 r. strefa ochronna wokół huty "Miasteczko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1317

Spis treści
Zamów abonament