Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaraza

23 lutego 1998 | Kraj | AW

REPORTAŻ

O zachowaniu demokracji na Białorusi

Zaraza

ANNA WIELOPOLSKA

Mierząc NZS-ami, Oleg Łatyszonek to generacjasprzed pierwszego NZS (historia na UJ) , Artur Smółko i Eugeniusz Wappa -- drugiego NZS (historia na UW) . Niezależny Związek Studentów (do którego należał Smółko) zawsze przeplatał się z białoruskością, a Białoruskie Zrzeszenie Studentów (do którego należeli Łatyszonek i Wappa) zawsze uczestniczyło we wszystkim, co robił NZS.

-- W 1988 roku nie było jasne, na jakim zebraniu człowiek się znajduje, jeśli obok siedział nasz kolega Jaś Żabiuk, który wówczas był jednocześnie członkiem władz nielegalnego wtedy NZS i Białoruskiego Zrzeszenia Studentów -- opowiada Artur Smółko.

Żabiuk prowadzi dziś prywatny biznes. Oleg Łatyszonek, Eugeniusz Wappa i Artur Smółko ugrzęźli w polityce. Iwan Antonowicz, minister spraw zagranicznych Białorusi, oskarżył niedawno tę trójkę dawnych działaczy studenckich o przygotowywanie białoruskiej opozycji do przejęcia siłą władzy na Białorusi.

Ośrodkiem dywersji według białoruskich władz, które wezwały w tej sprawie na konsultacje swego ambasadora w Polsce, ma być stowarzyszenie Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska Białoruś założone w Białymstoku. Na początku lutego działalność tego Stowarzyszenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1317

Spis treści
Zamów abonament