Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy CTO jest drogie

23 lutego 1998 | Ekonomia | AG

POLEMIKI

Miasta na rynku publicznym

Czy CTO jest drogie

Coraz więcej polskich gmin sięga po obligacje komunalne, jako mechanizm finansowania inwestycji infrastrukturalnych, jednak do obrotu publicznego trafiły do tej pory jedynie obligacje Ostrowa Wielkopolskiego, notowane z sukcesem na CTO. Dlaczego? Teksty zamieszczone w "Rzeczpospolitej" 9 lutego sugerują, że "Emisje nie są drogie", a przyczyną skromnej reprezentacji obligacji gminnych na rynku publicznym jest "Kosztowne CTO". Zgoda na opis stanu, jednak diagnoza przyczyn wymaga komentarza i korekty.

Publiczny rynek papierów wartościowych przyciąga emitentów głównie dzięki mnogości i wzajemnej konkurencji inwestorów uczestniczących w obrocie oraz możliwości nabycia i zbycia instrumentu w dowolnym momencie. Intuicja podpowiada, że towar (np. obligacje) uzyska lepszą cenę na rynku, na którym konkuruje milion potencjalnych kupców, niż w przypadku konieczności zwarcia transakcji z jedynym oferentem. Nabywca obligacji w obrocie niepublicznym z reguły zakłada zatrzymanie ich w portfelu do dnia umorzenia, dyskontując w oferowanej cenie koszt pieniądza i ryzyko inwestycyjne w okresie kilku lat. Efekt -- wycena obligacji mniej atrakcyjna dla emitenta od osiągalnej na publicznym rynku papierów wartościowych. Mimo to, w śród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1317

Spis treści
Zamów abonament