Za sporem wokół polskiego sprzętu ortopedycznego może ukrywać się wojna konkurencyjna
Za sporem wokół polskiego sprzętu ortopedycznego może ukrywać się wojna konkurencyjna
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Najnowszy raport NIK jeszcze bardziej zaognił spór na temat jakości implantów krajowych, wykorzystywanych w leczeniu poważnych wad i skrzywień kręgosłupa. Przeprowadzona kontrola sugeruje, że bliżej nie sprecyzowana część tego drogiego instrumentarium produkowanego w Polsce nie spełniała wymogów jakościowych. Zielonogórski producent, firma LfC, uważa, że jest ofiarą walki konkurencyjnej, gdyż krajowy sprzęt jest aż trzy-, czterokrotnie tańszy od zachodniego.
NIK twierdzi, że o niedostatecznej jakości niektórych polskich implantów świadczą pisma z ośrodków dokonujących wszczepów. W jednym z nich, nie wymienianym z nazwy, powikłania po operacji stwierdzono u 22 pacjentów, w tym w kilkunastu przypadkach zaistniała konieczność usunięcia implantów. Niestety, raport nie precyzuje, o jakie powikłania chodzi ani czym mogły być spowodowane. Tymczasem sami specjaliści przyznają, że efekty leczenia zależą nie tylko od jakości użytych materiałów, ale i sposobu wszczepienia instrumentarium, wymagającego od chirurga dużego doświadczenia.
Błądproducenta czy lekarzy
"W rękach nie przeszkolonego, bądź mało zręcznego operatora, taka technika staje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta