Rolnictwo między reformą i polityką
GOSPODARKA NIEMIECKA
Kryteria przynależności do unii walutowej spełnione
Rolnictwo między reformą i polityką
Oczekiwane z napięciem dane dotyczące deficytu budżetowego i zadłużenia publicznego, dwóch wielkości decydujących o prawie przystąpienia do unii walutowej, przyniosły niemieckim politykom ulgę. Wprawdzie nie obędzie się bez skorzystania z furtki "szczególnych okoliczności" (zjednoczenie Niemiec) w przypadku całkowitego zadłużenia publicznego, ale Niemcy zakwalifikowały się do strefy euro.
Podobnie stało się w przypadku innych krajów Unii Europejskiej (poza Grecją) , choć nie wszystkie chcą być w unii walutowej od początku.
Statystyczne wątpliwości
Po pierwszej euforii przyszły też pierwsze wątpliwości co do prawdziwości niemieckich i zagranicznych danych. Premier Bawarii Edmund Stoiber wezwał kierownictwo Bundesbanku do starannego sprawdzenia rzetelności statystyk innych krajów. Berliński instytut badań gospodarczych podał natomiast w wątpliwość dane przedstawione przez Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć -- stwierdził -- jak to było możliwe, że -- według danych tego samego urzędu -- deficyt budżetowy za trzy pierwsze kwartały 1997 roku wyniósł 3, 3 proc. , a za cały rok zmniejszył się do 2, 7 proc.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta