Więcej niż sukces
ARCHEOLOGIA
Polacy finiszują z badaniami w Sudanie
Więcej niż sukces
Przypomnijmy: w Sudanie, w Nubii, pomiędzy III i IV kataraktą, na terenach, które zostaną zalane wodami Nilu po spiętrzeniu ich przez tamę, jaka powstanie na terytorium Sudanu, wśród kilku międzynarodowych misji archeologicznych, działa również ekipa Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN pod kierunkiem doktora Bogdana Żurawskiego. Ekspedycja wspomagana jest przez "Rzeczpospolitą". Bierze w niej udział m. in. sześcioro studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Narybek polskiej archeologii pracuje zresztą wspaniale - kopią, eksplorują, rysują, fotografują, dokumentują, wykonują wszelkie czynności - mówi bez ogródek szef ekipy. W jej skład wchodzi również Angielka, dr Jacqueline Philips z Uniwersytetu Cambridge, specjalistka od starożytnej ceramiki z rejonu środkowego Nilu.
Kwitnąca, zielona Sahara
Na tak sformułowane pytanie dr B. Żurawski odpowiada: - Same stare rzeczy. - Ale, mówiąc poważnie (niezależnie od tego, że to święta prawda) , pierwszy sezon badań rozpoznawczych pod nazwą "Southern Dongola Reach Survey" ma się ku końcowi. Naszych badaczy czeka w Chartumie, stolicy Sudanu, podpisanie umowy o współpracy z tamtejszą Służbą Starożytności, atakże załatwienie zezwolenia na wywóz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta