Podpis elektroniczny można porównać do pieczęci
KOMPUTERY
Pora na regulację prawną
Podpis elektroniczny można porównać do pieczęci
JANUSZ STOKłOSA
Dzięki intensywnemurozwojowi siecikomputerowych zaistniała konieczność wymiany w sieciach różnego rodzaju dokumentów, w szczególności związanych z transakcjami płatniczymi. Nieodłącznym ich komponentem jest podpis elektroniczny. Musi on byćtak skonstruowany i zarządzany, aby miał atrybutykonwencjonalnego podpisu odręcznego, a niezależnysąd mógł rozstrzygnąć, czy został złożony przez daną osobę. Istotną rolę w procesie tworzenia podpisu odgrywają techniki kryptograficzne. Chodzi o to, aby zapobiec łatwemu przecieżkopiowaniu i modyfikacji bitów.
Podpis elektroniczny, nazwany także podpisem cyfrowym, jest ciągiem bitów zależnym od podpisywanej wiadomości, który wytwarza osoba podpisująca dokument. Tak więc -- podkreślmy to jeszcze raz -- zależy on od treści podpisywanej wiadomości i od tego, kto podpisuje. Powinien charakteryzować się co najmniej taką samą siłą i skutecznością jak podpis odręczny. Algorytmy podpisu elektronicznego opiera się na wybranym szyfrze, stanowiącym podstawę utworzenia tzw. systemu kryptograficznego z kluczem jawnym. W systemie takim z każdym użytkownikiem jest związana para kluczy: do podpisywania wiadomości i do weryfikacji podpisu. Klucz do podpisywania wiadomości jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta