Z dziurawym szambem do Europy
ANALIZA
Przepisów jest aż nadto
Z dziurawym szambem do Europy
JANINA ZAPOROWSKA
JACEK MAZURKIEWICZ
Mamy niewolne od wad ("Rz" z 21 i 28 stycznia 1998 r. ), choć całkiem niezłe prawo ochrony środowiska. I siermiężną, nierzadko szokującą rzeczywistość, z którą coraz bardziej się oswajamy. Podobnie jak z tytułami prasowych doniesień. "Polska leży na bombach śmieci" -- tak zatytułowała Krystyna Forowicz tekst opublikowany w "Rzeczpospolitej" (z 12 stycznia 1998 r. ). Niestety, nasz kraj także pływa. Wstyd powiedzieć na czym. ..
W minionym roku ogłoszono dane przedstawione podczas rzeszowskiego seminarium poświęconego zagospodarowaniu osadów powstających w oczyszczalniach ścieków. Ostatnie lata to blisko trzykrotny wzrost gospodarstw wiejskich korzystających z wodociągów; wyposażono w nie już 30 proc. naszych wsi. Lecz tylko 5 proc. ma kanalizację, a 2 proc. oczyszczalnie. I dlatego "coraz większy strumień ścieków odpływa bez jakiegokolwiek oczyszczenia do rzek i jezior albo wprost do gleby (. .. ); ścieki z polskich wsi to jedna czwarta całości zanieczyszczeń w kraju". Poza barierą ekonomiczną, wpływa na to krótkowzroczny egoizm. Woda służy odbiorcom, ścieki szkodzą innym. Czyżby? Okazuje się, że "niedobrą, kwestionowaną przez sanepidy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta