Informacje
ZA GRANICĄ
Informacje
Dokończenie 1
Ich udział w PKB w latach 1994-1997 obniżył się z 7, 5 proc. do 7, 1 proc. , przy czym największe ograniczenia dotknęły wydatki prorozwojowe. Gdyby w latach 1999-2001 utrzymał się tak niski poziom nakładów na te dziedziny, Polska z braku pieniędzy na współfinansowanie nie mogłaby korzystać w pełni ze środków z funduszy przedakcesyjnych UE.
Utrzymujący się w latach 1992-1997 wysoki deficyt finansów publicznych powiększał nominalną wielkość długu publicznego, powodował wysokie koszty jego obsługi oraz redukował oszczędności krajowe. Niska stopa oszczędności przyczyniała się do narastania w dłuższym okresie niebezpiecznej dla stabilności i rozwoju gospodarki luki między inwestycjami a oszczędnościami krajowymi.
Oprócz oficjalnego zadłużenia szybko rosły także "dzikie" zobowiązania jednostek budżetowych. Ich wzrost nie podlegał żadnej kontroli i powodował konieczność ograniczenia bieżących wydatków na rzecz spłaty tych zobowiązań.
Koszty reform
Strategia zakłada zmniejszenie deficytu finansów publicznych z 3, 5 proc. w 1998 roku do 2 proc. PKB w roku 2001, z perspektywą równoważenia ich w 2003 roku. Tak znaczna redukcja wymaga przyspieszenia tempa prywatyzacji, restrukturyzacji sektora węglowego oraz racjonalnego wprowadzania zmian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta