Jak to robią inni
REFORMA
Decentralizacja we Francji
Jak to robią inni
JAN OSTOJA-OSTASZEWSKI
Wielowiekowy wysiłek centralizacji, przez długi czas służący realizacji i utrzymaniu jedności państwa, nie jest już dzisiaj konieczny. Przeciwnie, to inicjatywa regionalna będzie podstawą rozwoju ekonomicznego kraju -- to słowa Charles'ade Gaulle'awygłoszone w Lyonie 24 marca 1968 roku.
Generał de Gaulle, tak jak i cała francuska prawica, miał niestety pecha do regionalizacji. Pierwszy projekt, przedstawiony przez prezydenta w 1968 roku, odrzucony został w referendum narodowym. Dopiero w roku 1982 nowo wybrany rząd złożony z socjalistów zabrał się do nie dokończonego przez poprzedników dzieła.
Istotą wprowadzonej przez Francois Mitterranda reformy było przyznanie regionom statusu samorządowego. Pierwsze wybory do rad regionalnych odbyły się w 1986 roku. Z wyjątkiem Alzacji i Bretanii większość nowo utworzonych jednostek nie miała tradycji historycznych. Regionalizacja we Francji nie była bowiem konsekwencją regionalizmu, tj. żądania samorządności opartego na czynnikach etnicznych lub kulturowych, lecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta