Powszechna deklaracja praw człowieka po pięćdziesięciu latach
ROZMOWA
Hanna Suchocka, minister sprawiedliwości
Powszechna deklaracja praw człowieka po pięćdziesięciu latach
: Polska została w tym roku członkiem Komisji Praw Człowieka ONZ. Czy można to przyjąć jako wyróżnienie?
Hanna Suchocka: Komisja Praw Człowieka wyznacza priorytetowe kierunki działań Narodów Zjednoczonych w dziedzinie ochrony praw człowieka. Członkostwo Polski w tej komisji świadczy, iż dostrzeżono rolę, jaką odegrał nasz kraj w ochronie tych praw, a zmiana statusu Polski zobserwatora na członka Komisji potwierdza, że na forum międzynarodowym uważani jesteśmy za państwo, które wprowadza, realizuje i przestrzega międzynarodowych standardów w tej dziedzinie. I tak jest wistocie. Przy okazji wszystkich naszych prac legislacyjnych, także nad konstytucją, dokładnie analizowaliśmy przyjmowane rozwiązania z punktu widzenia zgodności ze standardami międzynarodowymi (z powszechną deklaracją praw człowieka, z paktami praw człowieka i z europejską konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności) .
Tegoroczna sesja Komisji odbywa się pod znakiem 50 rocznicy uchwalenia powszechnej deklaracji praw człowieka. Została ona bowiem przyjęta przez Zgromadzenia Ogólne Narodów Zjednoczonych 10 grudnia 1948 r. Co to oznacza w praktyce?
Podczas tegorocznej sesji Komisja ma skoncentrować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta