Spółdzielcze kontra komercyjne
BANKI
Skłonić gminę do przeniesieniarachunku
Spółdzielcze kontra komercyjne
Swoje rachunki podstawowe w bankach spółdzielczych posiada około 60 proc. gmin. Są to najczęściej gminy wiejskie oraz małe miasta. Obsługa dużych miast została zdominowana przez banki komercyjne. Często jest tak, że gmina ma swój rachunek w banku spółdzielczym, gdyż jego siedziba jest blisko i równocześnie współpracuje z innym bankiem, na przykład korzystając z jego kredytów. Wiele banków prowadzących działalność komercyjną podejmuje coraz częściej próby zainteresowania gmin swoją ofertą. Banki starają się pozyskać gminne rachunki, udzielać kredytów i pożyczek, zakładać gminom lokaty.
Coraz częściej banki wprowadzają do swojej oferty specjalne pakiety produktów przeznaczonych dla miast i gmin. Zdaniem wielu bankowców, gminy to dobrzy i solidni klienci. Ryzyko bankructwa gminy nie istnieje, natomiast ryzyko niewypłacalności jest znacznie niższe niż w przypadku każdego innego podmiotu. Gminy są traktowane nie tylko jako bardzo dobrzy kredytobiorcy, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta