Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna na kolanka, świderki i gniazda

27 marca 1998 | Ekonomia | AB

ŻYWNOŚa

Producenci makaronu walczą o udział w rynku

Wojna na kolanka, świderki i gniazda

Rywalizacja między dwoma potentatami makaronowego rynku w Polsce -- malborską Danutą i PZZ Lublin -- może zamienić się w otwarty konflikt. Po ubiegłorocznych zastrzeżeniach do wyniku konkursu Teraz Polska Danuta sądownie oskarża swego głównego rywala o nieuczciwą konkurencję. Poza rywalizacją liderów na makaronowym rynku ścierają się też interesy setek mniejszych i kilku największych producentów makaronu, którzy zabiegają o wprowadzenie urzędowego zakazu barwienia makaronów.

Rocznie statystyczny Polak zjada średnio ok. 3 kg makaronu. Wprawdzie z każdym rokiem ta ilość nieco wzrasta, ale i tak jesteśmy daleko w tyle za Niemcami i Francuzami, którzy co roku jedzą 5 kg makaronu, czy Włochami zjadającymi rocznie 16 kg makaronów.

Nasz apetyt na makaron pozostaje daleko w tyle za możliwościami produkcyjnymi krajowych wytwórców. Według danych GUS ich liczba w ostatnich latach wzrosła do 1107, z czego liczba aktywnie działających przekracza 800. Przyjmując oceny członków Polskiej Izby Makaronu, przy średniej produkcji ok. 35 tmiesięcznie i 420 ton rocznie, można przyjąć, że średnia podaż wynosi ok. 336 tys. ton. Tymczasem krajowy rynek może wchłonąć tylko połowę tej ilości.

Ile semoliny w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1346

Spis treści
Zamów abonament