Życie dla innych
Maria Maniakówna (1911 --1998)
Życie dla innych
Nawet w najtrudniejszych chwilach -- w ciężkiej chorobie, w obozie w Oświęcimiu -- Maria Maniakówna starała się dostrzegać obecność dobra. Miała dużo wewnętrznej siły. Cieszyła się szacunkiem, ponieważ wszystko robiła z oddaniem i nie bała się mówić prawdy. Pomagała innym -- wspominają ci, którzy znali ją od wielu lat.
-- Marię rozpierała potrzeba działania. Kiedy po latach przyjechała do rodzinnej wsi opiekować się chorą matką, znalazła czas, aby założyć przedszkole. To było wielkie wydarzenie w okolicy, przedszkola na wsi stanowiły rzadkość. Ludzie mówili, że chce ich zaprowadzić do kołchozu. Maniakówna śmiała się: "Przedszkole to nie kołchoz" -- mówi Maria Biernacka, była łączniczka Batalionów Chłopskich, która poznała panią Maniakównę w 1939 r. na Uniwersytecie Ludowym w Gaci Przeworskiej.
Maria Maniakówna urodziła się 5 kwietnia 1911 r. na Kielecczyźnie -- we wsi Przemyków w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta