Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa nadzieja onkologii

27 marca 1998 | Nauka i Technika | ZW

Polska metoda wykrywania i leczenia raka

Nowa nadzieja onkologii

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

W decydującą fazę wkraczają badania nad nową, obiecującą metodą wykrywania i leczenia nowotworów, polegającą na połączeniu światła laserowego z tzw. fotouczulaczami. Od niedawna jest ona stosowana już w USA, Japonii i niektórych krajach Europy. W połowie tego roku w Polsce oraz w Chinach planowane są badania polskiej odmiany tej metody, ale na ich realizację wciąż brakuje pieniędzy.

Oczekiwana z dużymi nadziejami nowatorska diagnostyka i terapia raka rozwijana jest już od prawie 20 lat. Wymyślono ją nawet na początku tego stulecia. Ale dopiero teraz lekarze i pacjenci mogą sprawdzić jej zalety, bo tak długo trwały poszukiwania najlepszych fotosensybilizatorów, od których zależy jej skuteczność. Szczególnie cieszy zatem, że wśród nich wyróżnia się polski środek. Opracowała go prof. Alfreda Graczyk z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Specjaliści tej uczelni skonstruowali też niezbędne urządzenia laserowe.

Światło niszczące guzy

Nie ma jednak pewności, jakie będą losy polskiej metody, nazywanej fotodynamiczną (w skrócie PDT -- Photodynamic Therapy) . Na finansowanie koniecznych do jej zatwierdzenia badań klinicznych (na pacjentach) nie ma pieniędzy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1346

Spis treści
Zamów abonament