Bez linii Curzona
REPRESJE
Senacki projekt nowelizacjiustawy rehabilitacyjnej
Bez linii Curzona
LECH K. PAPRZYCKI
Zamiar naprawienia krzywd tym, którzy w najtrudniejszym okresie podejmowali walkę o suwerenność Rzeczypospolitej, doznając krzywd wręcz niewyobrażalnych, musi spotkać się nie tylko z aprobatą, ale i z najwyższym uznaniem. Na taką właśnie ocenę zasługuje senacki projekt nowelizacji ustawy z 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego (Dz. U. nr 34, poz. 149 z późn. zm. ; dalej -- ustawa rehabilitacyjna) . Szkoda tylko, że ta inicjatywa legislacyjna jest spóźniona o kilka lat.
Najogólniej rzecz ujmując, stwarza on podstawę do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia za krzywdę doznaną w wyniku represji stosowanych przez sądowe i pozasądowe organa radzieckie w stosunku do polskich patriotów, zwłaszcza w latach 1944--1947, na obszarach wchodzących w skład II Rzeczpospolitej, a położonych na wschód od tzw. linii Curzona, a więc na wschód od granicy polsko-radzieckiej ustanowionej po II wojnie światowej.
Potrzeba takiej nowelizacji okazała się oczywista, gdyż unormowanie art. 8 ust. 2 austawy rehabilitacyjnej pozwalało na uwzględnianie roszczeń tylko tych poszkodowanych, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta