Dlaczego 17 województw
Dlaczego 17 województw
RYSZARD W ILCZYńSKI
Reforma decentralizacyjna będzie elementem decydującym o szansach rozwojowych Polski w ciągu kilkudziesięciu lat.
Warto jej poświęcić więcej uwagi i staranności, mimo połajań i oskarżeń o hamowanie zmian.
Reforma ma usprawnić funkcjonowanie państwa oraz zwiększyć jego międzynarodową konkurencyjność. Można to osiągnąć jedynie poprzez upodmiotowienie społeczności lokalnych i regionalnych, definiowanych jako wspólnoty samorządowe.
Zatem założenia reformy powinny zyskiwać maksymalną akceptację społeczną, a sam proces reformowania winien zmierzać do szybkiego osiągnięcia konsensusu między treściami merytorycznymi (określonymi przez model teoretyczny) , aspiracjami społeczności lokalnych i regionalnych oraz poglądami ugrupowań politycznych.
Doświadczenia i uregulowania europejskie wskazują, że w procesie regionalizacji najważniejszym elementem jest upodmiotowienie społeczności regionalnych. Dlatego interes reformującego się państwa musi pozostawać w harmonii z interesem społeczności regionalnych i lokalnych. Harmonię taką winny zapewnić procedury konsultacyjne przewidziane w art. 5 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego.
Art. 15 ust. 2 Konstytucji RP mówi, iż "zasadniczy podział terytorialny państwa uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta