Dialog z PC-tem
INFORMATYKA
Komputerowerozpoznawaniemowy
Dialog z PC-tem
ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI
Wprawdzie już od dłuższego czasu z niektórymi systemami komputerowymi, a także telekomunikacyjnymi ludzie mogą się komunikować w najbardziej naturalny sposób, a więc głosem, ale jednak w ograniczonym zakresie. Rozwiązania, które zapewniają rozpoznawanie mowy -- zdań wypowiadanych w normalnym tempie -- dopiero od niedawna są na tyle użyteczne, że mogły znaleźć i znajdują praktyczne zastosowanie.
Jednym z takich pierwszych zastosowań jest serwis informacyjny Kolei Holenderskich, dzięki któremu bez dotychczasowych ograniczeń (takich jak używanie prostych i określonych wcześniej poleceń, mówienia powoli itd. ) można mówić "do maszyny", zostać zrozumianym i uzyskać odpowiednią odpowiedź.
Już miały być powszechne
Prace nad komputerowym rozpoznawaniem mowy trwają od co najmniej 25 lat; 5 lat temu prognozowano, że obecnie powinny one być już dość rozpowszechnione. Fakt, że nie są zbyt częste, jest najlepszym świadectwem złożoności problemów, jakie napotykano próbując osiągnąć podstawowy i oczywisty cel -- rozpoznawania przez systemy komputerowe, telekomunikacyjne ciągłej mowy. Postęp w tej dziedzinie jest jednak widoczny, coraz częściej nie mówi się o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta