Dogmatycy i heretycy
Niektóre środowiska polityczne przypominajągrupy wyznaniowe lub sektyreligijne
Dogmatycy i heretycy
JANUSZ A. MAJCHEREK
Niedawne powołanie przez członków Klubu Parlamentarnego Akcji Wyborczej Solidarność specjalnego zespołu do obrony programu AWS przed innymi członkami i kierownictwem formacji może się wydawać absurdem. Tak to niewątpliwie wygląda, jeśli przykładać do tej inicjatywy kryteria i standardy czysto polityczne. Poczynania te stają się jednak o wiele bardziej zrozumiałe, gdy zinterpretować je nie w kategoriach politycznego rozłamu, lecz sekciarstwa. Podejście takie jest o tyle uzasadnione, że wiele drobniejszych ugrupowań polskiej prawicy funkcjonuje na podobieństwo sekt i grup wyznaniowych. Przypadek ortodoksyjnej rewolty wewnątrz AWS nie jest wcale pierwszym tego typu ani wyjątkowym w polskim życiu politycznym.
Wystąpienie AWS-owskich dogmatyków stanowi typowy dla grup religijnych i quasi-religijnych przypadek nieposłuszeństwa obrońców ortodoksji, sprzeciwiających się odstępstwom od zasad wiary, dokonywanym ich zdaniem przez oficjalnych zwierzchników w okresie modernizacji. Konflikt między władzami AWS a łamiącymi posłuszeństwo członkami klubu można wyjaśnić jako przejaw zmagań ortodoksji z herezją o prawowierność. Idzie o to, kto trafniej odczytuje "Pismo" (w tym przypadku program AWS) i kto lepiej, bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta