Zmiany, które trzeba dostrzec i stosować
ANALIZA
Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
Zmiany, które trzeba dostrzec i stosować
MACIEJ KACPRZAK
Przedsiębiorstwa Wspólnoty założone na terytorium Polski mogą legalnie nabywać nieruchomości położone w Polsce bez potrzeby u przedniego uzyskania zezwolenia ministra spraw wewnętrznych. Wynika to z konstytucji, która obowiązuje od 17 października 1997 r. , oraz przepisów układu europejskiego, które weszły w życie 1 lutego 1994 r.
W rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców za cudzoziemca uważa się m. in. osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowaną bezpośrednio lub pośrednio przez osoby fizyczne nie będące obywatelami polskimi lub przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, przy czym w wypadku spółki handlowej uważa się ją za kontrolowaną, jeżeli osoby te posiadają bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 50 proc. kapitału zakładowego. Za cudzoziemców uważana jest zatem również pewna kategoria spółek działających na podstawie prawa polskiego ispółkom tym stawiany jest wymóg uzyskania zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji na nabycie nieruchomości, i to pod rygorem nieważności czynności prawnej (powodującej nabycie nieruchomości) , która została dokonana bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta