Przystanek -- prawo własności
Na drodzedo Unii Europejskiej
Przystanek -- prawo własności
JERZY W. SOLECKI
Rozpoczęcie negocjacji o przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało zrozumiały wzrost zainteresowania problematyką prawa własności przede wszystkim do nieruchomości, a więc ziemi i wszystkiego, co na niej zostało kiedykolwiek zbudowane, a także dóbr kultury, często bezcennych i o nieprzemijającej wartości.
Homo sovieticus "wchodzi w posiadanie"
Prawo własności, które jest niezbywalne i nie ulega przedawnieniu, stanowi fundament systemów wszystkich współczesnych państw prawa. Chociażby historia żydowskich kont w szwajcarskich bankach, które ugięły się przed groźbą bojkotu, wskazuje, że prawo własności, jeśli tylko stoi za nim siła pozwalająca je egzekwować, jest nie do pokonania. A taką siłę reprezentują i państwa członkowskie, i sama Unia. Szwajcarskie banki muszą zwrócić spadkobiercom pomordowanych przez hitlerowskie Niemcy posiadaczy kont ich zawartość, bo Szwajcaria jest państwem prawa, a bojkot, którym zagrożono, jest możliwy, bo stoi za nim siła: zwrot będzie kosztował około trzech miliardów, a bojkot w samych tylko Stanach -- jak wyliczyli specjaliści -- kosztowałby sześćdziesiąt. .. Dlaczego tak długo mogły szwajcarskie banki ukrywać prawdę i obracać cudzymi pieniędzmi? -- Ano, widać II...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta