Wiele łączy, choć dzieli ocean
EKOLOGIA
Polskie i amerykańskie parki narodowe będą współpracować
Wiele łączy, choć dzieli ocean
KRYSTYNA FOROWICZ
Po raz pierwszy w historii polskich i amerykańskich parków narodowych nawiązano "współpracę siostrzaną". Choć parki dzieli ogromna przestrzeń, łączy je wiele cech, które stały się podstawą podpisanej umowy o współpracy między Krajowym Zarządem Parków Narodowych w Polsce i Zarządem Parków Narodowych przy Departamencie Spraw Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych.
Układ o współpracy, ustanawiający związek "parków siostrzanych", zawarły także Kampinoski Park Narodowy i Indiana Dunes National Lakeshore USA.
-- Problemy zachowania przyrody z bogactwem jej bioróżnorodności, niezależnie od regionu świata i położenia parku narodowego, mają taki sam wymiar -- powiedział William Schenk z amerykańskiej służby Parków Narodowych.
Janusz Radziejowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, zaznaczył, że umowa jest szczególnie cenna, ponieważ zawarta została z najstarszą służbą ochrony przyrody na świecie. Dodał, że Amerykanie mają również największe doświadczenie w organizowaniu ruchu turystycznego w parkach narodowych.
Pierwszy na świecie park narodowy powstał przeszło 125 lat temu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta