Gniewać i zachwycać
Kazimierz Kutz, reżyser "Kartotekirozrzuconej"Różewicza
Gniewać i zachwycać
: Dlaczego podjął się pan wyreżyserowania nowego dramatu Tadeusza Różewicza?
KAZIMIERZ KUTZ: "Kartoteka rozrzucona" porusza wielkie problemy narodowe, stawia elementarne pytania o to, jaka jest dzisiejsza Polska. Taki ton w teatrze nie jest jednak teraz modny. A ten dramat, w moim przekonaniu współczesny arcydramat, wyrasta właśnie z największych polskich tradycji literackich -- z "Wesela", z "Przedwiośnia". ..
Jest to jednocześnie tekst niezwykle skomplikowany, poważny i bardzo trudny. Luźna struktura kompozycyjna, którą kiedyś wymyślił Różewicz i zastosował np. w pierwszej "Kartotece", została teraz maksymalnie rozwinięta. Znajdujące się w "Kartotece rozrzuconej" np. fragmenty gazetowych artykułów, to tylko zaczyn, z którego trzeba dopiero zbudować scenę. Różewicz domaga się stuprocentowej wierności swemu tekstowi. Trudno jej dochować, bo jego struktura jest do tego stopnia otwarta, że właściwie wszystko można by w niej zmieścić. To między innymi sprawia, że realizacja "Kartoteki rozrzuconej" jest bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta