Przed duchownym lub w urzędzie
PIERWSZE CZYTANIE
Dwa równorzędne sposoby zawarcia małżeństwa
Przed duchownym lub w urzędzie
Prawo polskie dopuszczać będzie dwa równorzędne sposoby zawarcia małżeństwa: świecki i wyznaniowy. W tym drugim osoby zawierające małżeństwo przed duchownym będą musiały wyrazić wolę nadania temu związkowi także charakteru świeckiego. Na razie dotyczy to tylko małżeństw kanonicznych zawieranych w Kościele katolickim.
Podczas najbliższego posiedzenia Sejm rozpatrzy projekt nowelizacji ustaw regulujących problematykę zawarcia małżeństwa. Główną jego intencją jest wprowadzenie do prawa polskiego zmian koniecznych w związku z wejściem w życie konkordatu. Uwzględnia on ponadto postanowienia zawarte w innych umowach międzynarodowych obowiązujących Polskę, m. in. konwencji nowojorskiej w sprawie zgody na zawarcie małżeństwa, najniższego wieku małżeńskiego irejestracji małżeństw.
Wybór należy do zainteresowanych
Pierwszy sposób zawarcia małżeństwa: kobieta i mężczyzna "jednocześnie obecni" złożą przed kierownikiem USC oświadczenia, że wstępują w związek małżeński (nowy art. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego; dalej: k. r. io. ).
Drugi: gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta