Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głos cywilisty

05 maja 1998 | Prawo | KK

DYSKUSJA

Założenia reformy sądownictwa

Głos cywilisty

KRZYSZTOF KOłAKOWSKI

Korzystam z zaproszenia do dyskusji nad przedstawionymi w "Rzeczpospolitej" (z 9 kwietnia 1998 r. ) "Założeniami reformy sądownictwa". Dyskusję taką uważam za niezbędną, choć na jej zainicjowanie trzeba byłoczekać zbyt długo.

Stan trzeciej władzy wymagał bowiem naprawy od lat, a jego zapaść nie jest spowodowana -- zarzucanym nam -- "lenistwem sędziów". Wybór środków takiej naprawy powinien zaś być przedmiotem uprzedniej dyskusji przede wszystkim w samorządnym środowisku sędziowskim (jeśli tę samorządność poważnie traktować) . Dopiero jej wyniki powinny stanowić podstawę do opracowywania i opublikowania takich założeń do dalszej dyskusji. Dałoby to -- niewątpliwie -- lepszy efekt. A tak wyszło znowu, że to "władza wie lepiej" (żeby to ująć po polsku) . W rezultacie bowiem przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził w telewizyjnej wypowiedzi, że o przyjętych założeniach reformy tegoż sądownictwa dowiedział się z lektury "Rzeczpospolitej". Tymczasem dobrze się takiej reformy nie da zrobić ponad czy nawet choćby obok -- jak dotychczas -- środowiska sędziowskiego.

Odpowiadam na zachętę do dyskusji, chociaż już parokrotnie doszło do prezentacji reformy sądownictwa jako czegoś co do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1378

Spis treści
Zamów abonament