Najbardziej zapracowane zwierzę
ZOOLOGIA
Koniki polskie kupują Szwajcarzy, Belgowie, Holendrzy, Francuzi i Niemcy
Najbardziej zapracowane zwierzę
Pięknie, choć błędnie nazywany tarpanem -- konik polski -- pozostał jednym z nielicznych reliktów naszej przyrody. Pochodzenie tych niedużych, o myszatym umaszczeniu, prymitywnych zwierząt nie jest jasne. Naukowcy często wypowiadają się, że ich praprzodkiem były tarpany, od których wywodzą się niektóre rasy koni. Nie ma jednomyślności, inni traktują tarpany jako wtórnie zdziczałe konie, żyjące w dawniejszych czasach na terenach Polski i wschodniej Europy.
Co do jednego naukowcy są pewni: koniki polskie są naszą rodzimą rasą zwierząt i należy podjąć prace nad zachowaniem tego gatunku w środowisku -- twierdzi prof. Zbigniew Jaworski. Ponad 80-letni wysiłek kilku pokoleń polskich zoologów w dziedzinie odtworzenia i zachowania jednej z nielicznych rodzimych ras sprawił, że koniki polskie jeszcze istnieją w naszym środowisku.
Czują się najlepiej na terenie Zielonych Płuc Polski, co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze to właśnie w Białowieży w okresie międzywojennym rozpoczął się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta