Hormony przyszłości
MEDYCYNA
Lęk przed powikłaniami sprawia, żetylko 5 proc. Polek decyduje się na leczenie
Hormony przyszłości
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Endokrynolodzy uważają, że zastępcza terapia hormonalna (ZTH) jest jedynym "eliksirem młodości" o potwierdzonej skuteczności. Wciąż jednak zdecydowana większość kobiet w Polsce nie jest do niej przekonana, głównie z obawy przed większym ryzykiem raka piersi. Niektórzy specjaliści zapowiadają nawet, że podobne leczenie w przyszłości będą stosować też mężczyźni, pragnący przedłużyć młodość i witalność.
Badania nie pozostawiają wątpliwości, że terapia hormonalna, stosowana u kobiet w okresie przekwitania, znacznie zmniejsza ryzyko wielu schorzeń, będących najczęstszą przyczyną zgonów. Chroni bowiem przed zawałami serca i udarami niedokrwiennymi mózgu, a także przed niektórymi nowotworami i osteoporozą. Poprawia też samopoczucie i sprawność organizmu -- zarówno fizyczną, jak i intelektualną. Zwiększa zatem szanse wydłużenia życia, jak również podnosi jego jakość, co we współczesnej medycynie jest równie ważne. Nadal jednak nie można powiedzieć, że leczenie takie jest pozbawione jakiegokolwiek ryzyka.
Kuracja z rozsądku
Lęk przed powikłaniami sprawia, że tylko 5 proc. Polek decyduje się na hormonalną terapię zastępczą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta