Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Psychologia byłego supermocarstwa

06 maja 1998 | Świat | JK

USA

Dobrze poinformowane źródła dyplomatyczne twierdzą, że druga runda poszerzenia NATO będzie obejmowaćraczej Słowenię i Rumunię, niż państwa bałtyckie

Psychologia byłego supermocarstwa

JACEK KALABIńSKI

z waszyngtonu

Doradca prezydenta Clintona do spraw bezpieczeństwa narodowego jedzie do Moskwy, aby ustalić, w jakim stopniu ratyfikacja przyjęcia Polski, Czech i W ęgier do NATO naprawdę zaszkodziła stosunkom USA - Rosja.

Powodem podróży Sandy'ego Bergera są przygotowania do rozmowy Clinton - Jelcyn, którą prezydenci mają odbyć w połowie miesiąca podczas szczytu G 7 w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Rosja nie jest członkiem tej ekskluzywnej grupy siedmiu największych potęg ekonomicznych świata, choć Borys Jelcyn jest od trzech lat zapraszany na jej spotkania. Przed rokiem amerykańscy gospodarze zrobili podczas spotkania G 7 w Denver wszystko, co możliwe, aby stworzyć wrażenie, że Borys Jelcyn będzie traktowany tak inni szefowie rządów. Spotkanie w Denver nazwano nawet "szczytem ośmiu". Jelcyn nie był zaproszony tylko na sesje poświęcone polityce finansowej.

Rosja nie jest potęgą

Aby jednak zademonstrować swoje niezadowolenie z faktu, że G 7 nie zostało formalnie przekształcone w G 8, przedstawiciele Moskwy zbojkotowali spotkania "grupy siedmiu"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1379

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament