Głos cywilisty
Założeniareformy sądownictwa
Głos cywilisty
K RZYSZTOF KOłAKOWSKI
Kolejne niezbędne założenie reformy sądownictwa (pierwszą część przemyśleń autora opublikowaliśmy w poprzedniej "Rz") to pozostawienie wyspecjalizowanych pionów szeroko rozumianego sądownictwa cywilnego, dysponujących odpowiednimi postępowaniami odrębnymi (w tym sądów gospodarczych, rodzinnych, pracy i ubezpieczeńspołecznych itp. ), a także wyodrębnionych wydziałów lub sekcji dlaspraw nieprocesowych (w tym właśnie spadkowych) . Nie mówiąc już o sądach rejestrowych i wieczystoksięgowych.
Wyższość specjalizacji (rutyna! ) czy uniwersalności (większe otwarcie) to temat sam w sobie, różnie w innych krajach rozwiązywany. U nas wyodrębniła się już część sędziów mających dość wąskie specjalistyczne doświadczenia (np. większość byłych arbitrów i pozostali sędziowie sądów gospodarczych, sędziowie upadłościowi, rodzinni, wieczystoksięgowi itp) . W żadnym razie nie czas tu na zmiany.
Potrzebny jest jednak przegląd przepisów o postępowaniach odrębnych, także pod kątem możliwych uproszczeń. Dotychczas bowiem tworzono je przypadkowo, nie uwzględniając jednakowych reguł i zasad. Przykładem może być dowolne połączenie w "Założeniach" niewątpliwie odrębnego postępowania uproszczonego i takiegoż postępowania nakazowego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta