Tak jak w kinie
AUDIO-WIDEO
Sprzęt i płyty DVD na półkach
Tak jak w kinie
ADAM JAMIOłKOWSKI PIOTR KOśCIELNIAK
W dziewięć miesięcy po oficjalnym debiucie w USA na półki europejskich sklepów trafiły wreszcie oczekiwane od ponad trzech lat cyfrowe płyty wideo (DVD) oraz sprzęt do ich odtwarzania. W Polsce w odstępie trzech dni swe wyroby przedstawiły firmy Philips (wspólnie z Warner Bros. ) oraz Sony (wspólnie z Sony Pictures Entertainment i Columbia/ Tri Star) . Największą siłą nowego formatu cyfrowego zapisu obrazu i dźwięku jest bowiem fakt, iż został on zaakceptowany przez wszystkich liczących się producentów sprzętu audio-wideo oraz nagrań filmowych.
W grudniu 1994 roku dwaj światowi potentaci w dziedzinie elektroniki powszechnego użytku, Sony Corp. i Philips Electronics NV. , ogłosili o uzgodnieniu standardu dla nowej generacji płyt kompaktowych do zapisu audycji wideo. Wspólny projekt zakładał, że nowa płyta określana jako cyfrowa płyta wideo (DVD -- Digital Video Disc, niekiedy określana jako Digital Versatile Disc -- cyfrowy dysk wielozadaniowy) będzie bardzo zbliżona do popularnej muzycznej płyty CD. Zasadnicza różnica to zastosowanie znacznie nowocześniejszej technologii laserowej, a także specjalnych technik zapisu wykorzystujących kompresję danych, niezbędnych dla zmieszczenia 133 minut zapisu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta