Nowe zjawisko prawne, finansowe i bankowe
ANALIZA
Sekurytyzacja: wierzytelności pieniężne przekształcone w papier wartościowy
Nowe zjawisko prawne, finansowe i bankowe
PRZEMYSłAW JAROńSKI Sekurytyzacja to przekształcanie przenoszalnych wierzytelności pieniężnych, najczęściej wynikających z umowy pożyczki lub umowy kredytowej, w papier wartościowy, którego wykup jest zabezpieczony przez owe wierzytelności.
Dla bankiera sekurytyzacja jest transakcją, w której przyszłe dochody (dochody przyszłych okresów) określonej kategorii wierzytelności są grupowane i inkorporowane w papier wartościowy (obligację) , który to papier jest następnie emitowany (puszczany w obieg) w sposób publiczny lub niepubliczny, tj. skierowany do określonego grona inwestorów instytucjonalnych. Niezależnie od sposobu emitowania, najistotniejszym przedmiotem jest sam papier wartościowy pod postacią obligacji lub innego krótkoterminowego papieru dłużnego. Z punktu widzenia wierzyciela sekurytyzowanych wierzytelności (pierwotnego wierzyciela) oznacza ona alternatywne źródło pozyskania kapitału (finansowania prowadzonej działalności) oraz optymalny sposób zmiany struktury swojego bilansu. Z punktu widzenia inwestora sekurytyzacja jest jedną z korzystniejszych możliwości zainwestowania cennego kapitału w instrument o dużej płynności, posiadający jedną z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta