Sprawy ważniejsze od rubli
Polityka stopniowego uzależniania
Sprawy ważniejsze od rubli
Słowację i Rosję wiąże kilkadziesiąt umów międzyrządowych i międzyresortowych. Jak na liczący 5, 5 mln mieszkańców kraj położony w Europie Środkowej, nie graniczący z Rosją i deklarujący swoją prozachodnią orientację tosporo. Podpisywaniu kolejnych porozumień towarzyszą zapewnienia o "bezproblemowych stosunkach" i "wieczystej przyjaźni".
Słowacja już przed rozwiązaniem federacji była uzależniona gospodarczo od Rosji. Ale rząd premiera Vladimira Mecziara owo uzależnienie jeszcze pogłębił. Umowa o współpracy wojskowej została podpisana podczas wizyty prezydenta Borysa Jelcyna w Bratysławie w roku 1993. W 1995 r. Rosja zgodziła się udzielić Bratysławie dużej pożyczki na dokończenie elektrowni jądrowej w Mochovcach. W rok później, podczas wizyty premiera Rosji na Słowacji, podpisano aż 16 umów międzyrządowych.
Zrozumiałe zainteresowanie -- na tle słowackich aspiracji do NATO -- wzbudziło wówczas porozumienie o współpracy wojskowej, które umożliwio Słowacji dostęp do najnowszych technologii rosyjskich, kooperację przy produkcji sprzętu wojskowego, wspólne ćwiczenia, wymianę tajnych i nformacji oraz sprzedaż broni na rynkach krajów trzecich. Zgodnie z umową żadna ze stron nie będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta