Wojsko do reformy
Trudne lata, w których trzeba będzie przeprowadzić wiele niepopularnych działań
Wojsko do reformy
PAWEł F. NOWAK
Siły zbrojne RP stoją przed poważnymi reformami. Wejście do NATO oraz planowana od nowego rokudwunastomiesięczna zasadnicza służba wojskowa wymagają przeprowadzenia wielu gruntownych zmian. W tej sytuacji niezbędne jest wojsku silne wsparcie polityczne i społeczne oraz zwiększone finansowanie. Spodziewać się można jednak poważnych trudności, bowiem atmosferawokół wojska nie jest sprzyjająca, natomiast budżet jest bardzoskromny. Oznacza to bardzo trudne lata, w których trzeba będzie przeprowadzić wiele niepopularnych działań.
W wojsku muszą dokonać się zasadnicze przeobrażenia. Do tego jednak niezbędna jest co najmniej dwudziestopięcioletnia znajomość przyszłości SZ RP, co wymaga przeprowadzenia stosownych studiów, prognoz, symulacji. Studium przyszłości SZ RP należy zbudować na podstawie analiz podstawowych problemów, które mają wpływ na funkcjonowanie wojska. Są to przede wszystkim polityka, ekonomia, technologia, demografia i ekologia. Realizują je zespoły ekspertów wojskowych i cywilnych, m. in. z ministerstw, przemysłu, instytutów naukowych, a nawet ze związków zawodowych. Są ściśle powiązane z otoczeniem zewnętrznym armii i państwa, a wiele tematów jest realizowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta