Spirala oskarżeń i zbrojeń
ANALIZA
Spirala oskarżeń i zbrojeń
MARIA W ňGROWSKA
Eskalacja konfliktu indyjsko-pakistańskiego, którą cały świat obserwuje z zapartym tchem, jest szczególnie groźna. Obecną fazę trwającego od 1947 roku sporu od wcześniejszych jego etapów niewątpliwie różnią: po pierwsze -- ewentualność użycia broni, która może być wyniszczająca dla ludzi i środowiska naturalnego w dużym promieniu; po drugie -- radykalna niekorzystna zmiana sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie i świecie.
Broń, którą mogą się posłużyć Indie bądź Pakistan lub oba te państwa w możliwym konflikcie, nie musi być wcale bronią atomową. Dokonane przez oba państwa próby nuklearne niekoniecznie świadczą o zdolności do użycia broni jądrowej, aczkolwiek obie strony dają do zrozumienia, że są w stanie wyposażyć swe systemy przenoszenia w głowice atomowe. Zachodni eksperci pomimo to wątpią, czy Indie i Pakistan dysponują na tyle rozwiniętymi systemami broni nuklearnej, że rzeczywiście mogą jej użyć w celu wymiany ciosów atomowych. Jest to zapewne wciąż scenariusz hipotetyczny, co wcale nie musi oznaczać, że nierealny w przyszłości, nawet bliskiej.
Politycy i eksperci łatwo upajają się sukcesem, zwłaszcza gdy świadczy on o realizacji aspiracji mocarstwowych ich kraju. Dokonanie przez Indie sześciu prób atomowych (w latach 1974 i 1998)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta