Opłaty za wieczyste użytkowanie -- jest luka czy jej nie ma
Opłaty za wieczyste użytkowanie -- jest luka czy jej nie ma
Sposób na opieszłość Sejmu
Według art. 1 ustawy z 29 maja 1985 r. o Trybunale Konstytucyjnym (jedn. tekst Dz. U. z 1991 r. nr 109, poz. 470) TK orzeka o zgodności z konstytucją aktów ustawodawczych -- ustaw oraz dekretów -- zatwierdzanych przez Sejm, oraz z konstytucją lub aktami ustawodawczymi innych aktów normatywnych wydawanych przez prezydenta, naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz inne naczelne i centralne organy państwowe.
Jeżeli orzeczenie TK stwierdzi niezgodność z konstytucją przepisu ustawy lub dekretu, to zgodnie z art. 7 wymienionej ustawy prezes Trybunału przedkłada orzeczenie Sejmowi, a Sejm rozpatruje je w terminie sześciomiesięcznym od dnia przedstawienia. Gdy Sejm uzna orzeczenie TK za zasadne, odpowiednio zmienia przepisy ustawowe lub uchyla je w całości lub w części. Jeśli zakwestionowane przepisy ustawowe uzna za zgodne z konstytucją, tj. nie zgadza się ze stanowiskiem Trybunału, orzeczenie oddala. Decyzja Sejmu jest nieodwołalna, a dany przepis nie może być przedmiotem ponownego rozpoznania przez TK.
Art. 8--10 inaczej traktują zakwestionowane przez TK akty prawne niższej rangi. Prezes Trybunału przedkłada orzeczenie organowi, który wydał akt, a ten dokonuje niezwłocznie odpowiednich zmian w nieprzekraczalnym terminie trzech miesięcy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta