Dziś i jutro Krajowej Rady Sądownictwa
Zdanie odrębne
Dziś i jutro Krajowej Rady Sądownictwa
Dobiega kresu pierwsza kadencja Krajowej Rady Sądownictwa -- organu stojącego na straży niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny oraz sędziowie wojskowi już wybrali swoich reprezentantów do Rady nowej kadencji. W najbliższym czasie uczynią to sędziowie sądów powszechnych oraz parlament.
Koniec kadencji KRS jest dość nietypowy, jeśli się zważy, że z grona dwudziestu czterech członków Rady rozpoczynających pracę w lutym 1990 r. u schyłku kadencji pozostało dziesięciu. Jest to skutek zmian personalnych związanych z upływem kadencji parlamentu o raz zmian na stanowiskach państwowych, z których pełnieniem wiąże się udział w Radzie. Do tych ostatnich kadencyjność zresztą się nie odnosi. Koniec kadencji to zwykle okazja do cen. Najwięcej do powiedzenia mają najbardziej zainteresowani, czyli sędziowie. Ich oceny są różne, często krytyczne, jednak -- jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta